Nieruchomości

Oszczędne ogrzewanie

Około sześćdziesięciu procent kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na jego ogrzewanie. W ciągu kilkudziesięciu lat użytkowania domu, rachunki za ogrzewanie zrównują się z kosztem budowy domu. Dlatego już w momencie gdy analizujemy dostępne projekty domów warto wybrać rodzaj ogrzewania oraz zapoznać się ze sposobami minimalizowania strat ciepła.

Generalnie im mniejszy dom, tym mniejsza jest jego strata ciepła. Ponadto domy piętrowe i z poddaszem użytkowych charakteryzuje mniejsza utrata ciepła w odniesieniu do powierzchni użytkowej niż dom parterowy. Nie bez znaczenia pozostaje również kształt budynku – niestety wykusze i lukarny ułatwiają ucieczkę ciepła z domu, o energooszczędności świadczy raczej zwarta bryła budynku.

Nie tylko kształt ale także ułożenie względem stron świata wpływa na zachowanie ciepła. Zatem jeżeli nie wyobrażamy sobie salonu bez oszklonego wyjścia na taras lub przytulnej sypialni bez lukarny – wystarczy, że wybierzemy taki projekt, w którym znajdować się będą one na południowej elewacji.

Niezwykle istotną kwestią jest izolacja termiczna budynku. Jeśli jednym z budulców są płyty fibrobetonowe, które dobrze pasują do różnego typu izolacji, to nie powinniśmy się martwić. Oszczędzanie na materiałach izolacyjnych, to strategia krótkoterminowa. Nie należy oszczędzać również na doborze okien oraz drzwi zewnętrznych – te o najniższych współczynnikach U, odpowiednio zamocowane, już po kilku latach użytkowania zapewnią zwrócenie się ich kosztów.
Powinno się zadbać o możliwie najbardziej wydajny system ogrzewania: kotły kondensacyjne, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Komentarze z Facebooka

Dodaj Komentarz

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz