FinanseNieruchomości

Oszczędne ogrzewanie

Niemal 60% ceny utrzymania domu pochłania ogrzewanie. Przez kilkadziesiąt lat korzystania z domu, rachunki za jego ogrzewanie niemal równają się z budową. Z tego właśnie względu, kiedy decydujemy się na budowę domu, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie projekty domów i wybrać taki, który w najmniejszym stopniu naraża nas na utratę ciepła, a tym samym pozwala nam zaoszczędzić na rachunkach – warto w tej kwestii sprawdzić domy Bydgoszcz.

Oczywiście im mniejszy mamy dom, tym w mniejszym stopniu traci on ciepło. Podobnie wygląda to z domem piętrowym i z zagospodarowanym poddaszem w porównaniu do domu parterowego, gdzie jego powierzchnia użytkowa będzie nieco bardziej rozłożysta. Sam kształt budynku jest również istotny. To zwarta bryła będzie wpływać na lepszą oszczędność ciepła niż np. różnego rodzaju wykusze.

Wiele osób o tym w ogóle nie myśli, lecz ułożenie pod względem stron świata również wpływa na zachowanie ciepła. Jeśli więc wymarzyliśmy sobie oszklony taras lub lukarny i nie chcemy rezygnować z tych pomysłów, najlepszym rozwiązaniem będzie więc umieszczenie tych elementów na południowej elewacji.

Ważną kwestią jest również izolacja domu.  Jeśli jednym z budulców są płyty na elewacje, które dobrze pasują do różnego typu izolacji, to nie powinniśmy się martwić. Pamiętajmy jednak, że oszczędzanie na materiałach izolacyjnych, nie jest rozsądne. Przede wszystkim jest to przede wszystkim krótkoterminowe rozwiązanie. Nie warto również oszczędzać na oknach i drzwiach, które również stanowią istotną rolę w oszczędności ciepła. Pamiętajmy również, aby przed wybraniem systemu ogrzewania, skontaktować się ze specjalistą, który nie tyle wciśnie nam najdroższy produkt, ale doradzi taki, który będzie jak najbardziej wydajny.