Technologia

5 dowodów na to, że postęp zmienia świat. I to na lepsze!

Co chwilę słyszy się o negatywnych doniesieniach związanych z postępem nauki. Powstają nowe rodzaje broni, w świecie wirtualnym jesteśmy cały czas obserwowani, a wiele wynalazków, które w założeniu miały pomagać nie spełniają swoich założeń. Czas jednak na dawkę optymizmu i pozytywnych reakcji, bo nauka naprawdę zmienia nasz świat na lepsze!

Naukowcom z LSU Health New Orleans and the University znajdującym się w Północej Dakocie udało się naprawić uszkodzenie mózgu u małej dziewczynki. Dwulatka wpadła do basenu i zaczęła się topić. Po wyciągnięciu jej z wody, akacja ratownicza trwała dwie godziny, czego efektem było niedotlenienie mózgu. Jednak dzięki naukowcom, którzy zastosowali terapię tlenem z wykorzystaniem komory hiperbarycznej, dziecko będzie mogło dalej normalnie się rozwijać.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się całkowicie usunąć kolejną chorobę. W tym wypadku chodzi o pasożyta, nitkowca podskórnego, który wywoływał bolesne schorzenie – drakunklozę. Rozwiązanie tego problemu okazało się zaskakująco proste – użyto filtrów wody w postaci słomek, dzięki którym pasożyt nie mógł przedostać się wewnątrz ludzkiego ciała.

Kilka miesięcy temu zakomunikowano, że może powstać urządzenie zamieniające morską wodę w pitną. Owym urządzeniem ma być sito z grafenu, który dzięki swoim właściwościom jest w stanie „odsiać” sól z wody. Jest to odkrycie o tyle ważne, że jeżeli dojdzie do skutku (na razie jest na etapie testów), to będzie w stanie uratować życie wielu ludzi cierpiących na brak czystej wody.

Elon Musk opracowuje superszybką kolej. System Hyperloop, bo tak się nazywa ta nowoczesna kolej, ma przemieszczać się tunelami z prędkością ponad 1000 km/h. Wtedy podróż z Moskwy, przez Warszawę, do Paryża trwałaby 2,5 godziny! Według SpaceX, Hyperloop ma sunkcjonować na trasie Amsterdam-Paryż do 2021 roku.

NASA przekazuje wyniki swoich badań za darmo! Każdy zainteresowany badaniami Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej będzie mógł się z nimi zapoznać na uruchomionej specjalnie do tego celu stronie internetowej. Dzięki temu przepływ informacji dotyczący badań stanie się bardziej płynny i pozwoli na ich rozwijanie przez naukowców spoza NASA.

W napływie negatywnych informacji płynących z każdej strony – z telewizji, internetu czy radia – powyższe zestawienie pokazuje, że świat nie jest pozbawiony pozytywnych wydarzeń! Dzięki nauce i technologii staje się lepszy i na tym powinniśmy się skupić.