Zdrowie

Alergia a ukąszenie owada

Każde ukąszenie owada powoduje miejscowy odczyn toksyczno – zapalny, a wraz z nim zaczerwienienie, bąble, opuchlizny, ból i nieustające swędzenie. Najgorsze i najniebezpieczniejsze użądlenia są w głowę oraz w szyję. Szczególnie niebezpieczne objawy wywołują ugryzienia szerszenia, osy i pszczoły – twierdzi alergolog Bydgoszcz. Jad tych owadów jest wyjątkowo silny i alergizujący. Nawet dla osoby, która nie jest uczulona, tego typu ukąszenia są niebezpiecznie – nie mówiąc już o osobie z alergią na jad. Zawsze warto wykonać sobie testy alergiczne z krwi, nawet profilaktycznie, aby być świadomym tego jaki skutek może przynieść nam np. użądlenie osy.

U osoby uczulonej mogą wystąpić niebezpieczne objawy kliniczne:
-pokrzywka na całym ciele,
-obrzęk gardła i krtani,
-nagła gorączka,
-duszność astmatyczna lub nawet zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Poza tymi objawami najostrzejszymi, występującymi zaraz po kontakcie z owadem, mają miejsce reakcje opóźnione o kilka, a nawet kilkanaście dni po użądleniu, jak np. zapalenie nerek, zapalenie nerwów czy też skaza krwotoczna.

Żądło należy jak najszybciej usunąć, jednak trzeba niezmiernie uważać, ponieważ:

– podczas próby wyciągnięcia żądła pęsetą lub palcami, możemy do skóry wycisnąć jeszcze więcej jadu. Znacznie lepiej jest je zeskrobać. Jeśli nie uda nam się zeskrobać paznokciem to można zrobić to nożem.

– po usunięciu żądła, miejsce to dokładnie umyjmy wodą z mydłem, a następnie przykryjmy zimnym okładem, który zredukuje opuchliznę i przyniesie ulgę w bólu,

– można nałożyć na 15-20 minut roztwór sody oczyszczonej z wodą (stosuje się też cebulę lub korzeń pietruszki),

– jeśli to konieczne, weź środek przeciwbólowy, antyhistaminowy lub calcium,

– jeśli mimo okładów i roztworu opuchlizna się powiększa, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Nie wszystko da się przewidzieć, nie zawsze możemy uchronić dziecko przed owadami, nie możemy być zawsze i wszędzie. Zawsze jednak zróbmy wszystko co się da, żeby zminimalizować niebezpieczeństwo.