CiekawostkiDieta

Kuchnia azjatycka – charakterystyka kuchni pekińskiej

Kuchnia, która z pozoru powinna być najbardziej popularna, bo przecież kształtowała się w stolicy – Pekinie, nie zdobyła takiego poważania na świecie jak inne regiony tego państwa. Co więc mogło wpłynąć na to, że wyżej wybiła się np. taka kuchnia syczuańska? Duży wpływ na dania ma stosunkowo chłodny klimat oraz wpływy graniczącej z nią Mongolii. Często na stołach w Pekinie znajdowały się potrawy z tego kraju. Nie było więc możliwe, aby nie zaczerpnąć do pekińskiej kuchni tamtejszej tradycji oraz zwyczajów. W okresie zimowym górują tam głównie potrawy bardziej tłuste (mięsa baranie). Mała popularność tych potraw nie powinna więc nikogo dziwić. W niektórych miejscach można jednak znaleźć dania tej kuchni, ponieważ kuchnia azjatycka Poznań cały czas zaskakuje nowymi rzeczami w menu.

Dania rodem z Pekinu są stosunkowo ostre. Nie można jednak zapomnieć o tym, że jedzenie pochodzące z tej części Chin gościły na stołach cesarskich, dzięki czemu mogą szczycić się niezwykłym kunsztem i starannością. Chyba najbardziej popularnym daniem jest kaczka po pekińsku. Niestety, przyrządzenie takiej kaczki jest trudne w wykonaniu i zajmuje sporo czasu – czasem jednak warto się poświęcić, ponieważ smak jest niezwykły. Ogromnie ważna – jeśli nie najważniejsza – jest tam bardzo chrupiąca skórka.

Warto zwrócić uwagę na to, że sporo dań jest przyrządzanych w szczególny sposób, mianowicie techniką szybkiego smażenia bez dodatku tłuszczu. Dzięki temu można osiągnąć efekt kruchości i pewnego posmaku dymu. Oprócz słynnej kaczki pekińskiej, znane są również pierożki wontony, które są coraz bardziej popularne nawet w Polsce.