Ciekawostki Dieta

Czym różnią się aminokwasy BCAA od aminokwasów prostych?

Aminokwasy to elementy, z których zbudowane są białka, stanowiące podstawowy materiał budulcowy wszystkich organizmów na Ziemi. Dzielimy je na egzogenne i endogenne. O ile te drugie są wytwarzane w naszym organizmie, tak pierwsze trzeba dostarczyć z pożywieniem. Istnieje jeszcze jedna grupa, zwana aminokwasami BCAA, które różnią się nieco od pozostałych.

Różnice pomiędzy BCAA i innymi aminokwasami

BCAA to aminokwasy rozgałęzione, które należą do grona aminokwasów egzogennych. Organizm nie może więc ich produkować i muszą być dostarczane z pożywieniem. Są one niezbędne do prawidłowej pracy organizmu i przydają się w szczególności osobom, które są aktywne fizycznie i dbają o swoje mięśnie. 

Aminokwasy rozgałęzione charakteryzują się rozgałęzionym łańcuchem bocznym, a także innymi właściwościami biologicznymi od innych aminokwasów. Co więcej, miejscem ich katabolizmu nie jest wątroba, jak w innych aminokwasach, ale mięśnie szkieletowe.

Do grona aminokwasów rozgałęzionych zaliczamy tylko trzy substancje – izoleucynę, leucynę i walinę. 

Czy aminokwasy proste są niezbędne dla organizmu?

Aminokwasy proste nie pełnią aż tylu ważnych funkcji w organizmie, ale nie zmienia to tego, że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek. Stanowią także podstawowy budulec organizmu i biorą udział w większości procesów życiowych.

Nie można całkowicie zrezygnować z przyjmowania aminokwasów prostych, gdyż doprowadzi to do całkowitego rozregulowania i rozpadu naszego organizmu. Na szczęście wystarczy tylko zdrowo się odżywiać, a wszystkie substancje trafią do naszego ciała wraz z pożywieniem.

Komentarze z Facebooka